Skip to content Skip to navigation

ELEKTRIAUTOD: olevik või tulevik?

MÕTE FIATIST
Fiat usub elektriautode tulevikku ja plaanib vähendada Fiati keskmist CO2 heitkogust maanteel drastiliselt nulli. Seetõttu esitles Fiat Genfi autonäitusel uut Fiat Centoventi – elektrilist ideeautot, mis meenutab kõige kompaktsemate krossoverite disaini ja paneb aluse sellele, milline võiks olla tulevikuauto. Sõiduk, mis keskendub elektrilisele ja säästvale liikuvusele ilma heitgaasideta. Disaini põhijooneks on platvorm, mis võimaldab mahutada mitut akut. Iga pakett pakub 62 miili sõiduulatust ja kuni 310 miili, mis on saavutatav moodulsüsteemi kaudu.

Fiati elektriline tulevik ei seisne ainult Fiat Centoventis, ennekõike saab see alguse uuest Fiat 500 elektrilisest mudelist, mis debüteeris 2020. aasta märtsis. See mudel töötab ainult akutoitel, liikudes edasi bensiini- ja diiselmootoritest.

RÄNNAK ELEKTRI POOLE

Elektriautodest rääkides räägime tavaliselt ka tulevikust. Tõepoolest, paljud riigid näivad üha enam uskuvat seda tüüpi autode eelistesse, võttes kasutusele soodustusprogrammid elektriautode ostmiseks. Elektriauto on autotööstuse üks peamisi trende, võtmekomponent, mis äratab kõigi huvi.
Aga mis on elektriauto ja miks see nii oluline on?
Elektriauto on lihtsalt auto, mis kasutab laadimise kaudu elektrit, mitte bensiini või muid autodes tavaliselt kasutatavaid kütuseid. Erinevalt hübriidautodest puudub elektriautodel saastav mõju. Isegi mootorimüra puudub, kuid tootjatele on kehtestatud kohustus varustada elektriautod helisüntesaatoritega, mis hoiatavad jalakäijaid nende saabumise eest.
Elektriauto kohta kasutatakse ka akronüümi BEV (Battery Electric Vehicle), sest autot tankitakse akude laadimise teel, kasutades elektrivõrgust või muudest jaotussüsteemidest saadavat elektrit. Laadimine võib toimuda üle riigi asuvate laadimisjaamade või koduse pistikupesa kaudu.
Elektriauto laadimine on lihtne ja seda saab teha kõikjal, kus on pistikupesa või laadimisjaam. Avalikud laadimisjaamad on saadaval ka bensiinijaamades, parklates, restoranides, hotellides ja muudes kohtades.
Elektrisõidukite laadimisajad varieeruvad suuresti olenevalt laadimistüübist, võimsusest ja aku mahutavusest.

ELEKTRIAUTOD: PAREM TEILE JA KESKKONNALE

Elektriautod pakuvad mitmeid eeliseid, nii isiklikke kui keskkonnaalaseid, eriti praktilises mõttes. Allpool püüame need mõne sammuga kokku võtta.

1. Tasuta juurdepääs piiratud liiklusega aladele.
Mittesaastava sõidukina võivad elektriautod pääseda mõnesse kesklinna tasuta.
2. Vähendatud kütusekulud
Elektriga laadimine on palju odavam kui mis tahes muu kütus, mis on kuni kolm korda vähem kui teistel kütustel.
3. Sõidu lihtsus
Elektriauto sobib suurepäraselt linnasõiduks, pakkudes teile vedelat kiirendust.
4. Mugavus
Elektriauto peaaegu ei tekita müra ja pakub lõõgastavat keskkonda, mis vähendab oluliselt sõidust tingitud stressi.
5. Hooldus
Elektriautode mehaanika mootorist käigukastini on palju lihtsam kui traditsioonilisel autol, sest seal on vähem komponente ja vähem vedelikke, mida täita. Tänu regeneratiivpidurdusele kasutatakse isegi pidureid vähem kui traditsioonilistel autodel.

KULUD JA LAADIMISE AEG

Elektriautode akude laadimisaeg varieerub sõltuvalt aku tüübist ja vooluvõrku ühendamisest.
Elektriautodest huvitatud autotootjate üks peamisi väljakutseid on sõiduulatust ja kiiret laadimist võimaldavate akude uurimis- ja arendustegevus. Tänapäevaste elektriautode akud, enamasti liitium (Li) akud, on üsna vastupidavad.
Avalikku laadimist saab teha laadimisjaamade kaudu või kui eelistate laadida kodus, saate seda teha kas juhtmega otse pistikupesast või paigaldatud laadimis-seinakasti kaudu, kusjuures kulud jäävad teie elektriarvele. Keskmiselt suudab pistikühendusega hübriidsõiduk sõita umbes 15 miili pärast pooleteisetunnist laadimist ja olla täisvõimsusel pärast kaheksatunnist laadimist.

LAADIMINE TEIE KÄEULATUSES

Üldiselt sõltuvad elektriautode laadimisajad nende võimsusest. Ja eelkõige laadimise võimsuse (kW) ja autolaadija maksimaalse võimsuse kohta.
Lihtsaim ja levinum viis elektriauto laadimiseks on ühendada see tavalise vooluvõrku, kuid kiiremate laadimisviiside saamiseks on elektriauto omanikul vaja juurdepääsu seinakastidele ja laadimisjaamadele.
Wallbox viitab võimalusele paigaldada koju või töökohale seade, mis suudab autot kiiresti laadida.
Kiirlaadimisjaamad asuvad linna strateegilistes kohtades, kesklinnas või turismiobjektide ja kaubanduskeskuste läheduses. Neil on väga kõrge võimsus, vahemikus 50 kuni 150 kW.
Elektrisõidukeid saab avalikes kohtades laadida vahelduvvooluga (režiimid 2 ja 3) või alalisvooluga (režiim 4). Režiimi 2 kaabel on tavaliselt elektrisõidukiga kaasas ja seda saab kasutada mõne avaliku laadimispunktiga ühenduse loomiseks.
Elektriauto laadimiseks ei ole etteantud aega. Aega võib kuluda pool tundi või kuni 12 tundi olenevalt sõiduki aku kWh-st ning oleneb ka laadimispunkti ja autolaadija võimsusest. Laadimisaegu mõjutab ka väliskeskkonna temperatuur ja aku olek/riknemise tase. Võimalik, et laadimiskiirus ei ole alati ajas konstantne: kui umbes 80% lävi on saavutatud, võib laadimisvõimsus langeda.

TULEVIK ON LÄHEMAL

Fiati tulevik on üha enam elektriline. Tõepoolest, elektrifitseeriv. 2020. aasta on Fiati jaoks pöördepunkt. Algse Itaalia linnaauto heitmevaba variant tähistab Fiati kaubamärgi uue peatüki algust. Ettevõte teatas hiljuti solidaarsuslepingute pikendamisest kuni 2019. aasta lõpuni, et valmistada ette uue auto tootmisliinid.
Uus elektriline Fiat 500 debüteeris 2020. aastal. Tegemist on täiesti uue mudeliga, mis töötab ainult akutoitel ning ei kasuta traditsioonilisi bensiini- ja diiselmootoreid. Elektrilist Fiat 500 hakatakse tootma Torinos Mirafiori tehases ja see varustatakse Samsungiga välja töötatud akudega.

Fiat GOe LIVE
Fiat GOe LIVE

Avastage kõik elektriauto eelised rakendusega Fiat GOe LIVE, jälgides iga auto sõidukäitumist ja võrreldes seda uue Fiat 500-ga. Hinnake iga reisi maksumust ja uurige kokku, kui palju säästate uue Fiat 500 abil.

Uus 500e

Ikoon, mis on inspireerinud muutusi alates 1957. aastast, on nüüd valmis viima teid ainulaadsete funktsioonidega järgmisse kümnendisse.
Vaata lisaks
Fiat Answers

Fiat Vastused

Vaadake kõiki Fiati loodud videopille, et kõrvaldada kõik elektriga seotud kahtlused.
Vaata lisaks