Paavst sõidab Eestis Fiatiga

Paavst sõidab Eestis Fiatiga

22. kuni 25. septembrini toimub Balti riikide katoliiklaste kogukondade jaoks üks selle sajandi tähtsündmusi. Neil päevil külastab kõiki kolme Baltimaad – Eestit, Lätit ja Leedut – Rooma-Katoliku Kiriku pea paavst Franciscus (Jorge Mario Bergoglio). Igas riigis, mida paavst väisab, antakse talle kasutada auto, mis peegeldab kirikupea peamisi väärtusi: lihtsust ja tagasihoidlikkust. Ka Balti riigid pole seejuures erandiks – siin sõidab paavst Fiat Tipoga.

„Paavst Franciscus kuulutab lihtsust ja kasinust ning neist väärtustest peetakse kinni ka tema visiidil osalejate ööbimiskohtade, autode ja toitlustamise valikul. Erinevaid maailma riike külastades sõidab paavst sageli Itaalia autotööstuse esindaja Fiatiga, mille on talle muretsenud neis riikides tegutsevad esindused. Olles lihtsad, kvaliteetsed ja tavainimestele taskukohased, kehastavad Fiatid igapäevast tarbesõidukit suurepäraselt,“ ütleb Modus Groupi autode ärisuuna juht Laurynas Sivilevičius.

Oodatakse välisturiste
Paavsti visiit on erandlikuks sündmuseks kõigile kuuele miljonile Balti riikide elanikule. Septembri lõpus toimuv Franciscuse visiit on alles teine kord, mil paavst meid pärast iseseisvuse taastamist külastab. Esimesena käis siin Johannes Paulus II, kes 1993. aasta septembris Eesti, Läti ja Leedu tuntud paiku külastas ning meie inimestega kohtus. On sümboolne, et paavsti teine visiit toimub just tänavu – 25 aastat pärast esimest visiiti ja 100 aastat pärast Balti riikide iseseisvumist.
Visiidi käigus on kavas mitu kohtumist paavst Franciscusega, kuhu oodatakse nii kohalikke inimesi, kui külalisi naaberriikidest Saksamaalt, Rootsist, Poolast, Valgevenest ja Venemaalt.
„Paavst ei tule siia turistina ja teda ei huvita kaunid fassaadid, vaid ta soovib kohtuda inimestega, neile silma vaadata, nende muresid hoomata ja häält kuulda. Franciscus on karismaatiline ja soe isiksus, kes paistab silma oma hea huumorimeele, südamliku suhtlemise ja oskusega kõigi südameid kõnetada,“ räägivad visiidi korraldajad.
Franciscus on Vatikani riigipea, seega on ka väärtused, millest ta räägib, eelkõige kristlikud ning suunatud elu austamisele, inimväärikusele ja ligimesearmastusele. Paavst rõhutab sageli peamisi evangeelseid väärtusi: rõõmu, tänulikkust, vaeste ja põgenike abistamist. Korraldajate kinnitusel võib ka mitteusklik, kuid tõde ja mõtet otsiv ning küsimusi esitav inimene julgustus- ja lohutussõnu kuulda, kui ta vaid tähelepanelikult jälgib, mida paavst Balti riike külastades meile räägib.

Pärast visiiti – heategevuseks
Paavsti külastuse ajal kasutatud autod müüakse pärast visiiti tavaliselt oksjonil maha, kogutud raha aga annetatakse heategevuseks. Niisuguste autode järele on väga suur nõudmine: nii näiteks müüdi paavsti poolt 2016. aasta Philadelphia-visiidil kasutatud Fiat 500L hiljem oksjonil 82 000 USA dollari eest. Sama mudel maksab USAs uuena neli-viis korda vähem.
Eelmisel aastal tegi Lamborghini spetsiaalselt paavstile mõeldud Huracani ja kinkis erandliku sportauto Vatikani riigijuhile. Paavst, tõsi küll, pole ise selle roolis kunagi istunudki, vaid sõiduk müüdi hoopis Sothebyʼs oksjonil 715 000 euro eest maha. See on neli korda rohkem kui Huracani alghind, mis on umbkaudu 180 000 eurot. Suurem osa auto eest saadud summast läks ISISe poolt hävitatud Iraagi linna Ninevehʼ taastamiseks, ülejäänu jagati erinevate heategevusorganisatsioonide vahel ära.
Eestis, Lätis ja Leedus sõidab paavst Franciscus Fiat Tipoga, mille baashind jääb alla 13 000 euro.
Kirikupea veedab nii Eestis kui ka Lätis ühe päeva, külastades tähtsamaid religiooniobjekte Tallinnas ja Riias, pidades mõlemas pealinnas Missa ja kohtudes usklikega.
Paavst Franciscus ei hoidu luksuse propageerimisest mitte ainult autode valikul. Visiidil olles peatub ta tavaliselt Vatikani esinduses – Apostellikus Nuntsiatuuris. Erandlikel juhtudel, näiteks siis, kui visiidi sihtriigis nuntsiatuuri ei ole, ööbib ta hotellis või vanadekodus. Paavsti saatjad räägivad, et kirikupea peab esialgsest reisiplaanist küll kinni, kuid armastab seda vahel spontaanselt korrigeerida kaunites paikades peatudes või ilma eelneva kokkuleppeta inimestega kohtudes.

Vajate abi? Rääkige meiega