EXPO MILANO 2015 AVAB OMA UKSED KOOS FCA-GA

EXPO MILANO 2015 AVAB OMA UKSED KOOS FCA-GA

Expo Milano 2015 avatakse homme. Tänasest kuni 31. oktoobrini 2015 demonstreerib see suurnäitus maailma parimaid tehnoloogiaid, mis loodavad pakkuda konkreetseid vastuseid olulistele vajadustele: tagada kõigile tervislikku, ohutut ja piisavas koguses toitu ilma meie planeeti kahjustamata ja selle õrna keskkonnatasakaalu ohustamata. Fiat Chrysler Automobiles ja CNH Industrial osalevad sellel mainekal üritusel ametlike globaalsete partneritena. Nende olulised püüdlused oma äritegevuse vastutustundliku juhtimise suunas kolmes peamises valdkonnas – autotööstus, põllumajandus ja transport – näitavad selgelt, kui palju nad jagavad selle ajaloo suurima toidu- ja toitumisalase ürituse ideaale.

Ürituse keskne teema on „Toites planeeti, energia elu jaoks“, mis sisaldab endas ka teadlike valikute tegemist, jätkusuutlike elustiilide propageerimist, kaasaegsete tehnoloogiate kasutamist ja tasakaalu leidmist ressursside saadavuse ja nende kasutamise vahel. Jätkusuutlikkuse teema läbib kogu üritust ja FCA on alati teinud sellest ühe oma tipp-prioriteedi. See torkab eriti silma meie toodetes ning uurimis- ja arendustegevuses, samuti meie jätkusuutliku mobiilsusega seotud algatustes ja investeeringutes uutesse sõidukitesse, mis on võimelised ühendama kättesaadavuse ja innovatsiooni.

Veelgi enam tõestust annab meie Expo Milano 2015 tarbeks loodud video, mida saab vaadata sellele lingile vajutades. See Armando Testa agentuuri valmistatud film on põnev vaheldus looduslikest maastikest ja linnapiltidest ning selle peategelased on mitmest rahvusest pärit erinevas vanuses inimesed. Nendega koos astuvad üles ka Fiati, Alfa Romeo, Lancia, Jeep’i ja Fiat Professionali tooted, mis tagavad maksimaalse liikumisvabaduse samal ajal täielikult keskkonda austades. Samal ajal kui need tabavad pildid teineteisele järgnevad, peab kaadritagune hääl „dialoogi“ otse Maa endaga, meenutades, et elu on teekond, mille inimkond võttis ette kaua aega tagasi. Nüüd on rohkem kui eales varem vaja jätkata sellel teel arusaamisega, et igaüks meist vastutab keskkonna kaitsmise eest. FCA võtab kohustusi mitmes valdkonnas ja mõned olulisemad saavutatud tulemused on esitatud ka antud videos, mis lõpeb fraasiga: „Elu on teekond, teeme selle jätkusuutlikuks“.

Expo Milano 2015 korraldamine toetub FCA väikeste emissioonidega ja alternatiivkütuseid kasutavatele sõidukitele, mis on täielikult kooskõlas ettekujutusega jätkusuutlikust mobiilsusest. Neid kasutatakse kõikjalt üle maailma saabuvate mitme külalisdelegatsioonide saatmiseks. Autopark koosneb 105 sõidukist, millest 35 on juba kasutuses Expo 2015 S.p.A. töötajate poolt (kümme Fiat 500L Living mudelit, neli Fiat 500L Trekking mudelit ja kakskümmend üks metaanimootoriga Fiat 500L Natural Power mudelit). Veel 70 sõidukit on määratud näitusel osalevatele riikide delegatsioonidele: nende hulgas on viiskümmend Fiat 500L Natural Power sõidukit, mis suudavad sõita ka biometaaniga, ja kümme elektrilist Fiat 500e sõidukit, mis on mõeldud näituseala sees kasutamiseks. Kuus Jeep Gran Cherokee, kaks Lancia Voyager ja kaks Maserati Quattroporte sõidukit on samuti saadaval ametlike näitusautodena.

Lisaks järjest jätkusuutlikemate toodete tootmisele on FCA pühendumus jätkusuutlikkusele ilmne ka paljudes algatustes ja projektides, mis on suunatud miljonite klientide, meie umbes 300 000 töötaja ja üle 3000 hankepartneri kogemuste parendamisele. Need algatused tuuakse selgelt välja FCA iga-aastases jätkusuutlikkuse aruandes, mis juba üle kümne aasta on välja toonud kontserni poolt saavutatud tulemusi ning sisaldab ka tulevasi eesmärke. Viimane väljaanne kirjeldab kontserni edusamme 2014. aastal, mil jõudis lõpule 2009. aastal alanud Fiati ja Chrysleri lõimimisprotsess. „Kahe kontserni liitmine on meil võimaldanud saada maailma suuruselt seitsmendaks autotootjaks ja ettevõtteks, mis näeb jätkusuutlikkust kui parimat teed saavutatud tulemuste väärtuslikkuse ja väärilisuse tagamiseks,“ väidab FCA tegevjuht Sergio Marchionne. Samasugune pühendumus peegeldub ka FCA presidendi John Elkanni sõnades: „FCA loomine on muutnud meie kahe ettevõtte saatust igaveseks, kuid see ei ole muutnud meie pühendumust vastutustundlikule ja jätkusuutlikule arengule.“

Kontserni peamisi tulemusi saab kõige paremini hinnata 2014. aasta jätkusuutlikkuse aruandest, mille võib leida alljärgnevalt lingilt. Kõikide Expo Milano 2015 raames toimuvate FCA osalusega ürituste ja uudiste leidmiseks võib vaadata eraldi alljaotust FCA kontserni kodulehel, mis on kättesaadav sellelt lingilt.

Kättesaadavad lahendused kõigile

Ökoloogia ja ökonoomia on kaks kontseptsiooni, mis jooksevad kõrvuti ja mitte ainult sellepärast, et sõiduki emissioonide ja kütusekulu vahel esineb otsene korrelatsioon. Tegelikult peavad FCA kontserni sõnul sõidukite keskkonnamõjusid vähendada saavad tehnolahendused olema kättesaadavad võimalikult paljudele inimestele, et saavutada käegakatsutav tulemus. FCA jaoks on kõige arenenumate lahenduste kõigile kättesaadavaks muutmine esmatähtis väärtus, sest ainult nii saab innovatsioon muutuda tegelikeks eelisteks nii keskkonnale kui klientidele.

FCA on alati olnud esirinnas alternatiivsete ja taskukohaste kütuste arendamisel, võttes kasutusele väga selge strateegia: investeerimine tehnolahendustesse, mis on lihtsasti arusaadavad, kergesti kasutatavad ja pakuvad reaalseid lähitulevikus nähtavaid eeliseid. Seepärast on kontsern otsustanud valida metaani, kõige puhtama ja majanduslikult kõige elujõulisema olemasoleva kütuse, mis on tänu biometaani arendusele ka potentsiaalselt taastoodetav energiaallikas: lõppkokkuvõttes suudab allikast-rattani vaatenurgast lähtudes biometaaniga sõitev sõiduk saavutada CO2 emissiooni taseme, mis on võrreldav elektrisõidukite omaga.

Viimase 15 aasta jooksul on Fiat loonud uue turu, kuhu on alles hiljuti lisandunud ka teised tootjad, ning ettevõte on hetkel Euroopa liider algusest peale metaaniga sõitvate sõidukite poolest. Alates 1997. aastast on müüdud üle 650 000 sõiduki. Täna koosneb suurim metaaniga sõitvatest sõidukitest koosnev tootevalik 12 mudelist, mille hulgas on nii autosid kui tarbesõidukeid. Tänu sellele on ettevõte pälvinud Auto Europe 2014 auhinna metaani kategoorias.

FCA strateegia jätkusuutliku mobiilsuse osas hõlmab ka teisi uuenduslikke lahendusi, mis rajanevad nende järgmise generatsiooni Multijet ja MultiAir tehnoloogiatel, mis parandavad traditsioonilisi mootoreid (töötavad nii bensiini kui diisliga) nii tõhususe osas kui emissioonide vähendamise osas; meelelahutussüsteem UConnectTM koos My:CarTM rakendusega tagab sõiduki õige hooldamise programmi; uuenduslik kahe siduriga automaatne käigukast; eco:Drive platvorm, mis analüüsib sõiduki kogutud andmete põhjal sõidustiili ja pakub isiklikke soovitusi, kuidas vähendada tarbimist ja emissioone; Start&Stopp süsteem, mis vähendab emissioone ja tarbimist linnaliikluses; ning viimaks uus tase jätkusuutlikus mobiilsuses, mida esindab Enjoy, Eni sõiduki jagamise seade, mis on välja töötatud Fiati ja Trenitalia vahelise koostööna.

Järjest jätkusuutlikumad tehased tänu MTT-le

2014. aastal investeeris FCA 3,7 miljardit eurot, millest 2,3 miljardit paigutati kahte kõige kõrgema tasemega ja kaasaegsemasse FCA tehasesse (Pernambuco, Brasiilia ja Melfi, Itaalia), mis hakkavad tootma uusi mudeleid Jeep Renegade ja Fiat 500X.

Üks kontserni prioriteete on laiendada oma maailmatasemelist tootmisprogrammi (MTT) üle kogu globaalse FCA tehastevõrgu, mis parandab kahtlemata nii keskkonnakaitset kui ka inimeste tervist ja ohutust. MTT on väga hoolega läbi mõeldud tootmisprotsess, mis kaasab kogu organisatsiooni, kattes kõik etapid alates toote tootmisest ja jaotusest ning kujutab endast kontserni poolt välja töötatud keskkonnaalase jätkusuutlikkuse mudeli käegakatsutavat rakendust.

MTT kasutusele võtnud 112 tootmisüksusest 54 on pälvinud suutlikkuse taseme auhindu: 38 on saavutanud pronksmedali staatuse, 12 hõbe ja 4 kulla staatuse. Lisaks on aastatel 2009–2014 FCA 389 tarnijat kasutusele võtnud MTT metoodika: 259 asuvad EMEA regioonis (Euroopa, Lähis-Ida ja Aafrika), 95 LATAM piirkonnas (Ladina-Ameerika) ja 42 NAFTA riikides (Põhja-Ameerika vabakaubandustsoon).

Loodusressursside kaitsmine

2014. aastal algatati umbes 48 000 projekti, mis olid seotud MTT-ga ning paljud neist olid suunatud keskkonnamõjude vähendamisele ja umbes 3700 neist on märkimisväärselt vähendanud loodusressursside tarbimist. Näiteks säästis kontsern 2014. aasta jooksul 3,3 miljardit kuupmeetrit vett ja vähendas prügi hulka 65 miljoni kilogrammi võrra. Samuti tasub märkida, et 20,4% kontserni tootmisprotsessides kasutatud elektrienergiast on toodetud taastuvatest allikatest.

Bioloogiline mitmekesisus ja austus ümbritseva vastu

Jätkusuutlikkus hõlmab ka bioloogilise mitmekesisuse säilitamise eest hoolitsemist tehaste ümbruses. Üks väga oluline projekt, millel on just see eesmärk, on hetkel käimas meie Pernambuco tehases (Brasiilias). Kohaliku ökosüsteemi ja eriti taimestiku kaitsmiseks istutab FCA järgneval paaril aastal üle 130 000 puu, mille hulgas on 250 liiki ainult sellele piirkonnale omaste enam kui 600 liigi hulgast. Seni oleme istutanud 38 000 puud ning see arv suureneb järk-järgult tänu tehase lähedale rajatud puukoolile. Puukool annab iga kolme kuu järel umbes 22 000 uut puud, mis on valmis istutamiseks kohalike õpilaste poolt tehasesse korraldatud külastuste käigus: see on praktiline viis õpetada noorematele põlvkondadele ökoloogilise mitmekesisuse tähtsust ja nende looduspärandi kaitsmise olulisust. Samasuguseid ettevõtmisi korraldatakse ka Verrone tehase lähedal (Itaalias), FCA peakorteris USA-s (Auburn Hills, Michigan) ja India FIAPL üksuses Rangajonis.

Inimeste heaolu ja õige toitumine

FCA peab oma töötajate tervist ja heaolu väga tähtsaks eesmärgiks kõikides ettevõtetes ja riikides, kus ta tegutseb. Kõik ette võetud erivaldkondade sotsiaalsed tegevused on selle osaks: ainuüksi 2014. aasta jooksul annetas kontsern kohalikele kogukondadele üle 24 miljoni euro.

2012. aastal algatati „Tervise edendamise programm“, mis koosneb mitmest projektist, mis on välja arendatud ja reklaamitud nii kohalikul tasandil kui keskselt, eesmärgiga parandada meie töötajate ja nende perekondade füüsilist ja vaimset heaolu, muutes neid teadlikumaks tervisliku toitumise tähtsusest. Programm põhineb tervise ja ohutuse põhimõtetel, mille on välja töötanud olulisimad rahvusvahelised organisatsioonid, eelkõige Maailma Tervishoiu Organisatsioon (WHO), Ameerika Tööohutuse ja tervishoiu administratsioon (OSHA), Euroopa Tööalase Ohutuse ja Tervise Agentuur (EU-OSHA) ja Rahvusvaheline Tööorganisatsioon (ILO).

Tunnustatud globaalsed auhinnad

Kontserni pühendumus vastutustundlikule ärijuhtimise mudelile on saanud kinnitust mitmete aastate jooksul mitmesuguste jätkusuutlikkuse organisatsioonide ja agentuuride poolt antud hinnangutega. Edetabelite hulgas, kus kontsern võib end osaliseks lugeda, on kuuendat aastat järjest kuulutatud FCA mitte ainult Dow Jonesi Jätkusuutlikkuse Maailmaindeksis (DJSI), vaid ka üheks liidriks Itaalia 100 Süsiniku Avalikustamise Juhtimise Indeksis (CDLI) ja Itaalia 100 Süsiniku Suutlikkuse Juhtimise Indeksis (CPLI). FCA poolt teenitud mitme teise tunnustuste kõrval tasub eraldi esile tuua järgmisi auhindu: „Timmitud & Rohelise Juhtimise Auhind 2014“, mis määrati Pomigliano d’Arco tehasele (Itaalias); „AEA Keskkonnaauhind“, mis anti “Árvore da Vida” programmile, mida tutvustas FCA Brasiilia, ja „Parimad Tööandjad Tervislikuks Elustiiliks Kuldauhind“ millega auhinnati FCA USA allüksust.